środa, 1 marca 2017

"Czego chcą psy" Arden Moore

Jak często będąc u rodziny, czy znajomych widzicie psy, które skaczą na powitanie, gryzą w kostki, sikają na powitanie, czy "saneczkują"?  Ile razy zapytany o to właściciel machnie lekceważąco ręką mówiąc "On to już tak ma  i to normalne?" A ilu z nas pogodziło się już z żebraniem, gryzieniem smyczy, jedzeniem odchodów, albo tarzaniem się w nieczystościach?Te wszystkie i  wiele innych psich zachowań tłumaczy Arden Moore w swojej najnowszej książce "Czego chcą psy" w Polsce wydanej przez wydawnictwo Galaktyka.

Arden Moore jest autorką 24 książek o zwierzętach domowych. Prowadzi stronę internetową, warsztaty i jest konsultantką behawioralną. Warto też dodać,że posiada dwa adoptowane psy i dwa koty.

Encyklopedia zawiera dokładnie 100 psich zachowań. Każde zachowanie opisane jest na jednej, lub maksymalnie dwóch stronach. Informacje są naprawdę fajnie podzielone, każdy rozdział zawiera krótki, ale dokładny i zabawny opis zachowania psa  i cztery rubryczki u jakich ras jest to najczęściej spotykane, uwagi weterynarza, kiedy zachowanie może być również skutkiem jakieś choroby, lub być niebezpieczne, o co chodzi psu - czyli nie tylko rozwiązanie problemu, ale co bardzo ważne zrozumienie powodu i w końcu jak reagować. Rubryczka "jak  reagować" bardzo mi się podoba, bo autorka podsuwa tam propozycje szkolenia pozytywnego, które ja sama stosuje. A nawet zachęca do używania klikera, a wszystko to okraszone jest zdjęciami naprawdę sporej ilości ras psów.
Poziom informacji jest bardzo zróżnicowany. Są tam bardzo podstawowe psie sygnały które rozumieją nawet ludzie nie za bardzo zainteresowani tematem psów jak "podwijanie ogona" "kulenie się" "dyszenie" ale są też zachowania, których sama nie potrafiłabym rozwiązać czy zrozumieć o co psu chodzi są to miedzy innymi "saneczkowanie" i kłapanie psykiem bez powodu.
Znalazłam też sygnały które wysyłają mi moje psy, a ja nie do końca prawidłowo na nie reagowałam. Oprócz sygnałów na końcu jest 16 zachowań behawioralnych, są tam między innymi szukanie uwagi oraz polowanie.Uważam, że ta książka to must have dla osób przygotowujących się do pierwszego psa i dla osób posiadających już psa, bo praktyka i internet to nie wszystko. Ja kiedyś nie widziałam sensu w czytaniu psich książek szczególnie, że na wyciągnięcie ręki mam internetowe porady, ale trzeba pamiętać, że wiele poradników i blogów pisane są przez osoby bez większego doświadczenia i wiedzy, a w przypadku książek znamy działalność i metody autora, a te proponowane przez Arden Moore trafiają do mnie i mam nadzieję, że trafią też do was.

5 komentarzy:

 1. A ja do książek przekonana nie jestem i raczej już nie będę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A która, albo co cię tak do nich zniechęciło?

   Usuń
  2. Wiesz co ? Ogólnie tu jest taka sprawa, że książki dla laików mnie nie jarają, nie jarają mnie też takie gdzie mimo, że jest wszystko dla laika to wynajdę cztery fajne zdania, o których nie wiedziałam. Interesują mnie książki idące w poważne szkolenie a tu znowu są schody bo umówmy się czasem są do kitu, baaardzo trudno jest przebierać w psich książkach, najchętniej to bym chciała każdą przejrzeć bo czasami też te 'mega profeszionaj' są słabe mówiąc jednym słowem ;)

   Usuń
 2. Ja ostatnio postanowiłam poszukać innych źródeł wiedzy niż Internet i wzięłam się za psie książki. Ta wygląda na godną uwagi, rozejrzymy się za nią ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książki to fajny sposób na poszerzanie swojej wiedzy. Trzeba jednak do wszystkich podchodzić ze zdrowym rozsądkiem. Osobiście posiadam "Pozytywne szkolenie psów dla żółtodziobów" i klasyk "Aria! Do mnie!". Obie książki serdecznie każdemu polecam. Zrecenzowaną przez ciebie książkę przeczytałabym chyba z czystej ciekawości :D
  Pozdrawiamy, Biscuit Life!

  OdpowiedzUsuń